
Klíšťata a paraziti: Chraňte své domácí mazlíčky před útoky vetřelců
Teplé počasí je pro klíšťata a další parazity naprostý ráj. Denně ohrožují zdraví našich mazlíčků. Například klíšťata mohou na psy i kočky přenést spoustu nebezpečných onemocnění, jako je borelióza, encefalitida, babesióza, anaplasmóza a ehrlichióza. Blechy zase způsobují nepříjemné svědění i alergie a jsou nejdůležitějšími mezihostiteli tasemnice psí. Jak tedy své mazlíčky efektivně chránit? A jaké přípravky a opatření skutečně fungují?
Teplé jarní a letní měsíce znamenají nejen více času venku, ale bohužel i vyšší riziko parazitů. Klíšťata, blechy a další vetřelci číhají v trávě, lesích i parcích a čekají na svého hostitele. Jakmile se přichytí, mohou přenášet nebezpečné nemoci nebo způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Proto je důležité mazlíčky chránit včas a správně.
Klíšťata útočí: Chraňte své mazlíčky včas!
Vzhledem k tomu, že klíšťata přenášejí spoustu nebezpečných chorob, představují pro psy i kočky vážné riziko. Nejlepší ochrana je pochopitelně prevence – pravidelné používání antiparazitárních obojků, spot-on přípravků nebo tablet. Ideálně se domluvte s vaším veterinářem, které prostředky nejlépe fungují. Existuje také očkování proti borelióze, které může riziko nákazy snížit. Po každé procházce venku je důležité mazlíčky pořádně prohlédnout a případně klíště co nejdříve odstranit pinzetou nebo háčkem, ideálně viklavým pohybem. Místo poté vydezinfikujte. Čím dříve klíště odstaníte, tím menší je riziko nákazy.
Kožní nemoci psů – svrab, lišej a blechy. Jak se jich zbavit?
Jak se zbavit blech? Účinné rady, jak bojovat proti blechám
Jaké nemoci koček přenášejí klíšťata a proč si na ně dávat pozor?
Blechy trápí mazlíčky po celý rok
Ať je zima nebo léto, blechy se útoků na naše domácí mazlíčky rozhodně nebojí. Problém je, že jejich návštěva v jejich kožichu jim způsobuje svědění, alergie a mohou přenášet i tasemnice. Nejlepší prevencí jsou antiparazitární přípravky – spot-on kapky, obojky nebo tablety. Opět se poraďte s veterinářem, po kterém přípravku sáhnout. A pokud už mazlíček blechy má, pak je nutné použít účinný odblešovací přípravek a celý proces pak ještě alespoň jednou či dvakrát zopakovat.
Tím to však nekončí. Nezbytné je také odblešit celý byt – vyprat pelíšky na vysokou teplotu, vyperte i lůžkoviny, plyšáky… Dále je třeba důkladně vysát koberce, pohovky i štěrbiny a použít v celém bytě speciální sprej proti blechám. Bez ošetření prostředí se totiž blechy opět rychle namnoží a jste rázem opět na začátku.
Parazitité i hmyz mohou mazlíčky ohrožovat
Kromě klíšťat a blech mohou psy i kočky potrápit i další parazité. Komáři přenášejí srdeční červivost, všechny a všenky způsobují svědění a záněty kůže, svrab zase silné podráždění a vypadávání srsti. Nebezpečné jsou i muchničky nebo ovádi, jejich kousnutí může totiž vyvolat alergickou reakci. Nejlepší ochrana je opět pochopitelně prevence – pravidelné používání antiparazitik, kontrola srsti po každé procházce a omezení pohybu v rizikových oblastech, jako jsou vysoké trávy, mokřiny a husté lesy.
Přírodní prostředky na ochranu mazlíčků proti parazitům
Přírodní ochrana proti parazitům může být účinným doplňkem prevence. U psů se osvědčily byliny jako levandule, rozmarýn nebo citronová tráva – lze přidat do šamponu nebo jako odvar použít na srst. Kočky jsou však citlivější, některé esenciální oleje (např. tea tree, eukalyptus) jsou pro ně toxické. Bezpečná je například heřmánková voda. Přírodní repelent lze vyrobit smícháním 5 ml glycerinu nebo vysokoprocentního alkoholu s citronovým nebo levandulovým esenciálním olejem (20 kapek), směs pak do 200 ml dolijte vodou. U koček však používejte jen slabou koncentraci. Při případném použití esenciálních olejů u koček je totiž nutná velká opatrnost.
Autor článku: Monika Poledníková
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků