Pěstování bylinek: Levandule lékařská

Pěstování bylinek: Levandule lékařská

Levandule lékařská je stálezelená bylina s drobnými, nejčastěji fialovými květy. Její omamná vůně nás láká k použití nejen při ochucování jídel a nápojů, ale také k provonění prádla či vyhánění hmyzu. Podíváme se, jak na pěstování levandule doma i na zahradě a na co si přitom dát pozor.

Čtěte také:

Jak na pěstování levandule


Začtěte se také do dalších článků o levanduli. Přečtěte si náš starší článek o pěstování levandule, přečtěte si o levanduli na podzim, o množení levandule nebo o levanduli po zimě. Z levandule si také můžete připravit lahodnou levandulovou limonádu nebo dokonce domácí levandulový olej


Pěstování levandule na zahradě

Pěstování levandule je možné ze semínek, viz níže, nebo si můžeme koupit malé sazenice v zahradnictví nebo v obchodech pro kutily. Dá se také rozmnožovat pomocí řízků ze stonků. Levanduli sázíme na jaře nebo na podzim, ideálně do sušší, kamenité a vápnité půdy. V mokrých jílovitých půdách je pěstování levandule obtížnější. 

Nejkrásněji nám levandule pokvete po dvou až třech letech pěstování levandule. Před silnými mrazy můžeme kořeny levandule chránit slámou nebo suchými listy či senem. I když levandule miluje teplé a slunečné umístnění, mladé rostliny jsou citlivé na ostré slunceDůležité je levanduli nadměrně nezalévat, naopak sušší podmínky zvládá dobře. Čím slunečnější bude místo výsadby, tím aromatičtější budou květy levandule.

Množení levandule

Množení levandule provádíme tak, že na podzim z existující rostliny odřízneme konce výhonků bez květin v délce asi 10 centimetrů. Ve spodní polovině řízků odstraníme všechny listy, zapíchneme odřezky do nádoby se substrátem na množení levandule a pevně je do něj přitlačíme. Nádoby umístíme na světlé místo bez přímého slunce a pravidelně je zaléváme a rosíme. Na jaře nejprve umístíme nové rostliny v nádobách na jejich budoucí stanoviště, aby se otužily, a až poté je umístíme do země.

Pokud budeme sázet více sazenic na jednom místě, udržujeme rozestup cca 40 centimetrů podle druhu levandule a její očekávané výšky – některé druhy rostou do výšky 50 cm, některé až 90 centimetrů

Stříhání levandule

Levanduli stříháme dvakrát ročně – stříhání levandule provádíme jednou po odkvětu v srpnu a menší sestřih provedeme na jaře. Nikdy ji ale nezastřiháváme až po dřevnatou část, bylo by pro ni příliš náročné znovu obrazit.

levandule a její pěstování1

Pěstování levandule v květináči

Pokud si chceme vypěstovat levanduli ze semínek, zasejeme je v období února až března. Do květináčů či truhlíků umístíme substrát a na něj položíme semínka, která mírně zatlačíme – nezasypáváme je hlínou! Substrát udržujeme stále vlhký, semínka vyklíčí za 3-4 týdny – ideální je pro ně teplota kolem 20 stupňů Celsia a světlé místo bez přímého slunce.

Když budou mít rostlinky levandule asi 10 centimetrů, můžete je rozsadit a umístit i ven na balkon. Výhodou pěstování levandule pro nezkušené pěstitele je fakt, že pokud jí zapomenete občas zalít, vadit jí to nebude. Chybou by naopak bylo dávat jí vody příliš. Je to tedy ideální bylinka do domácnosti, o kterou se nemusíte bát ani během dovolené.

V zimě je třeba levanduli v květináči chránit pouze před silnými mrazy – není ale vhodné ji umisťovat do vyhřátého bytu. Při dodržování těchto zásad nám vydrží roky. I v květináči je důležité při pěstování levandule ji pravidelně na podzim a na jaře zastřihávat, aby nám nepřerostla. Ideálně ji zastřihneme asi o polovinu přírůstků z předchozího roku. Pravidelné zastřihávání nám také zajistí hustou rostlinu, která bohatě pokvete.

Sběr a uchování levandule

Po pěstování levandule bylinu nejčastěji uchováváme sušením poté, co jsme ji plně rozkvetlou sklidili ustřižením. Můžeme ji buďto rozložit ve stínu na novinový papír nebo zavěsit na suchém stinném místě ve svazcích květem dolů.

Usušenou levanduli můžeme použít jako voňavou dekoraci, osvěžit s ní uložené prádlo a oblečení, inhalovat květy vložené do horké lázně nebo si vyrobit levandulový olej. V kuchyni je levandule vyhledávaným aromatickým kořením.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.