Pěstování bylinek: Rýmovník

Pěstování bylinek: Rýmovník

Pěstování bylinek má rozhodně své výhody. Nejen, že vám udělají krásnou dekoraci, pročistí vzduch v místnosti, ale navíc poslouží i vašemu zdraví. A co víc, skvěle chutnají v běžných jídlech. Jednou z bylinek, kterou se vyplatí pěstovat, je rýmovník. Občas se označuje jako řecký eukalyptus nebo kubánské oregano. Vůně i chuť jeho listů totiž připomíná hned celou řadu bylin - v jednom. Co všechno rýmovník dokáže? A jak být při pěstování rýmovníku úspěšný?

Čtěte také:

Vyrobte si domácí sirup z rýmovníku a zbavte se nachlazení i stresu

Pěstování rýmovníku? 10 důvodů proč ano

  1. Rýmovník odpuzuje hmyz.
  2. Pomáhá s nachlazením, bolestí v krku a horečkami.
  3. První pomoc při popáleninách.
  4. Podporuje imunitní systém (obsahuje vitamín C).
  5. Upravuje trávení - pomáhá při žaludečních potížích nebo nevolnostech.
  6. Reguluje krevní tlak.
  7. Zklidňuje organismus - pomáhá při nespavosti, nervozitě, snižuje dopady stresu.
  8. Ulevuje při bolesti hlavy.
  9. Zvyšuje produkci mateřského mléka.
  10. Podporuje činnost ledvin - pomáhá vyloučit toxiny s těla (vhodný jako součást detoxikace). Přečtěte si další účinky rýmovníku

Pěstování rýmovníku - jak si rostlinu pořídit

Nejsnazším způsobem pořízení je samozřejmě koupě rostlinky v zahradním centru. Obvykle jsou k dispozici po celý rok. Dalším ze způsobů je odstřihnutí jedné lodyhy i s listy, která se následně dá zakořenit do vody. Proces trvá přibližně 3 týdny. Poté se pěstování rýmovníku přesouvá do květináčku s běžným zahradním substrátem. Podobně přistupujeme i k množení rýmovníku - opět stačí odstřihnuté lodyhy nechat zakořenit. Rýmovník můžete množit celoročně, s výjimkou zimního období. Přečtěte si více o rýmovníku

Jak na pěstování rýmovníku 

Rýmovník je v zemi původu keřem. Ve středoevropských podmínkách však venku nezvládne zimní období. Z tohoto důvodu se zpravidla pěstuje celoročně jako „pokojová rostlina.“ Má rád rozptýlené světlo, tzn. pobyt ve světlé místnosti nebo na parapetu, avšak bez přímého dopadu (zejména poledního) slunce. Listy mají tendenci se jinak spálit. Z hlediska výběru půdy není pěstování rýmovníku náročné. Je vděčný i za běžný zahradnický substrát, který můžete namíchat s pískem nebo trochou perlitu, čímž mu zeminu odlehčíte. 

Rýmovník není náročný ani na zálivku. Neuškodí mu, když na zalévání občas zapomenete. Svou zásobu vody drží v listech. Jako podporu můžete přihnojovat klasickým hnojivem, ale pokud plánujete využít jeho léčivých účinků, zvolte spíše hnojiva pro bylinky. Pokud chcete v pěstování rýmovníku pokračovat i další rok, je třeba jej na jaře přesadit do většího květináčku. Pokud se vám však rozroste, můžete přesadit i během roku.

Na co si dát pozor při pěstování rýmovníku

  • Pravidelně jej zaštipujte, rostlina bude košatější.
  • Škodí mu časté přelévání. Začne žloutnout a hnědnout.
  • Je velmi náchylný na zimu.
  • V zimním období mu dopřejte dostatek světla a spíše sucho.
  • Vyžaduje hodně světla (nikoli přímé slunce). Ideální je východní okno.
  • Pokud se rostlině začnou „kroutit“ listy, je potřeba zalít.
  • Pozor na průvan a výkyvy teplot.

Jak využít a uchovat sílu rýmovníku?

Způsobů, jak využít vlastností rýmovníku, je hned několik. Narozdíl od ostatních bylin však nejde usušit (respektive je to velmi náročné). Jeho listy obsahují příliš vody. Jak tedy z pěstování rýmovníku mít ten nejlepší užitek?

  1. Využijte sílu čerstvých listů - podobně jako aloe vera (přečtěte si více o aloe vera) pomáhá šťáva z listů rýmovníku při popáleninách. Rozdrcené listy v dlaních slouží i jako přírodní repelent. Je skvělý do jídla, zejména k dochucení masa nebo jako součást zálivky do zeleninového salátu.
  2. Odvar / čaj z rýmovníku - při nachlazení, žaludečních potížích nebo záchvatu astmatu. Pro silnější účinek přimíchejte lžičku medu (doplníte odvar o minerály a vitamíny).
  3. Udělejte si domácí sirup z rýmovníku- recept - uvolňuje hleny, ulevuje při bolesti v krku a působí i zklidňujícím způsobem na nervový systém (používá se při nespavosti nebo náročném stresovém období).
  4. Udělejte si domácí mast z rýmovníku - blahodárně působí (nejen) na suchou kůži, podporuje hojení ran a popálenin, je podpůrný při léčbě nemocí dýchacích cest (aplikuje se pod nos, na spánky nebo na hrudník).

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.