Slanorožec ladí perfektně v salátu i s dalšími řasami

Víte, jak chutná slanorožec? Netradiční zelenina, která rozhodně zpestří váš jídelníček

Slanorožec evropský neboli Salicornia europea je rostlina slané chuti a je značně bohatá na minerální látky a vysoké množství oleje (ukrývá v sobě až 30 %). Slanorožec je v kuchyni rozhodně zajímavou surovinou. A dobrou zprávou je i to, že jej mohou jíst naprosto všichni. Nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace.

Slanorožec v sobě, kromě minerálů (zejména železo, vápník), ukrývá rovněž vitamíny (A, B, C a E) a také hodně vlákniny. Slanorožec můžete najít i pod názvy jako například mořský chřest, mořská fazole, slanomil nebo řasa salicorne. Slanorožec patří mezi sukulentní rostliny a řasy. Roste především na mořských pobřežích a v deltách řek v prosolené půdě, která mu dodává typicky slanou chuť. Díky přítomnosti mořské vody je slanorožec plný cenných výživných látek. Rozhodně je velmi zdravou a nutričně zajímavou plodinou. Ovšem to není všechno. Slanorožec je rostlinou, který je bez nadsázky zmiňován jako rostlina budoucnosti. Lze jej totiž využívat i k výrobě oleje, může sloužit jako krmivo nebo i jako zdroj biopaliva.

Slanorožec je jedničkou pro očistu organismu

Pravidelná konzumace slanorožce jednoznačně přispívá k dokonalé detoxikaci organismu. Působí diureticky, tedy odvodňuje. Díky tomu si hravě poradí s vyloučením škodlivých látek ledvinami. Dále pak čistí střeva, je nezbytný pro zdravou a pevnou pokožku a rovněž příznivě ovlivňuje množství červených krvinek v těle, zabraňuje tak anémii. Pomáhá i předcházet osteoporóze, posiluje obranychopnost těla a likviduje virové nákazy. V neposlední řadě pak nabízí řadu benefitů i pro náš zrak.

Čtěte také:

Mořské řasy - opomíjený elixír života i krásy

Mořské řasy jako superpotraviny: Pomůže kelp na štítnou žlázu? – 1. díl

Mořské řasy pro krásu

Slanorožec v truhlíku nebo na zahradě

Slanorožec je jednoletá rostlina. Sezóna jeho sběru vrcholí v červenci a srpnu, koncem září pak už začínají stonky dřevnatět. Sbírá se ručně a to při odlivu. Můžete ale vyzkoušet i pěstování doma. Stačí jen pořídit semena, která seženete ve větších zahradnictvích. Slanorožec se pak dá pěstovat v květináči, truhlíku nebo jiné vhodné nádobě. Je však důležité zalévat jej slaným roztokem a dopřát mu směs z jílovitého substrátu a písku nebo koupit směs na pro vodní rostliny a nasimulovat mu tak mořské pobřeží.

Slanorožec v kuchyni

Slanorožec se dá jíst syrový i tepelně upravený. V syrovém stavu má typickou slanou chuť s nádechem citrónu, oleje, mořských tónů a česneku. Blanšírováním či jinou tepelnou úpravou se jeho slaná chuť zmírňuje. Slanorožec je díky své chuti ideálním doplňkem k rybám, mořským plodům, těstovinám, bramborám a k zeleninovým salátům. Nehodí se k jídlům, která jsou však příliš slaná. 

Jednoduché zpracování slanorožce

V kuchyni se slanorožec zpracovává podobně jako zelené fazolky nebo chřest. Dá se vařit a oloupat, blanšírovat a potom zchladit, lze ho opékat na pánvi nebo přidávat do slaných koláčů a vaječných či smetanových quichů. Při vaření by neměla doba varu přesáhnout čtyři minuty. Dle některých zdrojů se stává slanost, po této době, toxickou. Navíc pak slanorožec příliš změkne a zešedne. Při blanšírování stačí dvě až tři minuty a je tak akorát k jídlu. Výhodou je, že díky jeho slané chuti už se nemusí voda k jeho úpravě solit.

Slanorožec na talíři

Slanorožec je na přípravu v kuchyni nenáročný

Blanšírovaný slanorožec s česnekovým olejem

Přísady:

Příprava: 

Vodu v hrnci přivedeme k varu a vložíme do ní celé množství slanorožce. Vaříme dvě až tři minuty do stavu lehké křupavosti a zároveň měkkosti stonků. Poté scedíme přes cedník a propláchneme studenou vodou. Na větší pánev nebo wok pánev si nalijeme cca čtyři lžíce oleje a necháme ho rozpálit. Vhodíme na něj na tenké plátky pokrájený česnek a blanšírovaný slanorožec. Promícháme a odstavíme z tepla. Dochutíme šťávou z citronu dle chuti. Podáváme jako předkrm nebo přílohu k mořským plodům či rybám. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.