Některé potraviny a byliny prokazatelně při kojení pomáhají

Nejlepší potraviny při kojení. Jídlo, které zvýší množství mateřského mléka

Mateřské mléko je nenahraditelné. Pro miminko je životně důležité zejména v prvních měsících života, neboť v sobě ukrývá veškeré základní živiny a pomáhá dítěti budovat pevný imunitní systém. Kojení je důležité i pro hlubší propojení vztahu matky s dítětem. A u maminky zase může být prevencí vzniku nádorových onemocnění.

Především v prvních dnech po porodu můžete mít pocit, že máte mateřského mléka nedostatek. A dále se toto pak může opakovat v obdobích, kterým se říká růstový spurt. Tedy čas náhlého zrychlení růstu a vývoje. Častým příznakem bývá právě neutuchající hlad vašeho potomka. Obvykle trvá dva až tři dny než se tělo přizpůsobí aktuální poptávce a začne tvořit více mateřského mléka. A právě tomuto procesu můžete značně napomoci konzumací těch správných potravin při kojení.

Kojení a nedostatek mateřského mléka

Kromě růstového spurtu však existují ještě i další důvody, kdy aktuální tvorba mateřského mléka nestačí pokrývat poptávku malého jedlíka. Mezi nejčastější faktory patří předčasný porod, hodně stresu, vysoký krevní tlak či preeklampsie, obezita matky či cukrovka. Problém může být i po předchozí operaci prsu, v případě užívání některých léků nebo pokud nedodáváte tělu dostatek tekutin. Stejně tak může být na vině opožděné kojení a to, že svého potomka nekojíte dostatečně často. Myslete na to, že čím více a čím častěji budete kojit, tím více mléka se bude tvořit. Lidské tělo je inteligentní a chápe, že pokud je nadměrná poptávka po mateřské mléce, musí se ji snažit co nejrychleji uspokojit.

Čtěte také:

Byliny při kojení? Zde je seznam bylin, které jsou při kojení zakázané

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Anýz v aromaterapii: Přírodní lék na nadýmání, křeče i obtíže při kojení

Bylinky na podporu kojení

Některé bylinky dokáží prokazatelně napomoci zvýšené tvorbě mateřského mléka. Mezi ty nejlepší patří bezesporu pískavice řecké seno. Jde o bylinu, kterou najdete téměř ve všech čajích pro podporu kojení, které jsou na trhu k mání. Vhodný je i fenykl nebo kmín, který navíc mohou být i prevencí takzvaných novorozeneckých či kojeneckých kolik. Účinné látky z fenyklu či kmínu se přes mateřské mléko dostávají k miminku a eliminují u něj bolesti bříška i případnou nadměrnou plynatost. Vyzkoušet můžete i ostropestřec mariánský, který je považován za fytoestrogen a významně s tvorbou mléka při kojení pomáhá.

Bylinky při kojení mohou být dobrým pomocníkem

Výborná je i jestřabina lékařská, která značně pečuje o dobrou produkci mateřského mléka. Ovšem má jedno negativum: může způsobovat hypoglykémii, tedy nízkou hladinu cukru v krvi. Ostatně, žádnou z bylin není vhodné užívat dlouhodobě. Aby čaj pro podporu kojení fungoval jak má, měli byste jej popíjet maximálně tři týdny. Následně je třeba udělat dva až tři týdny pauzu a poté se můžete znovu pustit do bylinkového popíjení.

Nejlepší potraviny při kojení

Krom bylinných čajů si můžete dát i něco dobrého snědku. A zároveň tak podpořit laktaci. Mezi potraviny, které je vhodné do jídelníčku zařadit, patří například losos. Je bohatým zdrojem omega-3 a mnoha dalších esenciálních mastných kyselin. Ty pomáhají podporovat tvorbu mateřského mléka. Losos je zároveň bohatý i na DHA, tedy jednu z nejdůležitějších složek mateřského mléka. DHA totiž napomáhá vývoji mozku vašeho potomka.

Při kojení si dejte i oves, je bohatý na vlákninu a železo, které snižují cholesterol a zvyšují tvorbu mateřského mléka. Zklidňuje, eliminuje stres a pomáhá zvýšit laktaci. Připravit si můžete ovesnou kaši, případně můžete využít ovesnou mouku a upéct si z ní třeba skvělé sušenky. 

Mandlové mléko je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin a pomáhá rovněž zvyšovat produkci mateřského mléka. A zlepšuje i jeho kvalitu.

A len nebo lněný olej je zase nabitý kyselinou alfa-linolenovou (ALA), která může pomoci zvýšit obsah prospěšných mastných kyselin v mateřském mléce. Zvyšuje tedy jeho kvalitu a zároveň napomáhá i vyšší produkci mateřského mléka.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.