Kerblík je bylinkou pro jarní očistu těla

Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!

Kerblík je sice podobný petrželi, ale má anýzovou příchuť. Navíc se hojně využívá pro očistu organismu a detoxikaci. Tedy v jarním jídelníčku by rozhodně neměl chybět. Víte, jak kerblík nejlépe pěstovat a zpracovat?

Kerblík třebule není bylinkou, kterou si venku sami nasbíráte, ale zato si jej můžete poměrně snadno vypěstovat na vlastní zahrádce. A není na tom vůbec nic složitého, zvládne to i začátečník.

Ideální čas na kerblík

Kerblík je bylinou, která se umí vyšplhat až půl metru do výšky. Jakmile však vyroste už prvních deset centimetrů, mohou se začít sbírat listy, které jsou vynikající k přípravě salátů. A teď na jaře naprosto nenahraditelné. Chcete-li si kerblík vypěstovat sami, pak byste měli vědět, že jde o jednoletku. Za oknem v truhlíku jej můžete pěstovat, jak a kdy se vám zamane. Na zahrádce už to chce dodržovat některá pravidla. Předně, kerblík si potrpí spíše na polostín a především vyžaduje dobrý kompost. Bez toho se mu u vás líbit nebude. Ideální čas na výsev je v březnu. Kerblík naštěstí není příliš citlivý na chlad, takže umístěním do chladu mu rozhodně neublížíte. Teplota by však ani v noci už neměla klesat pod minut sedm stupňů.

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Pažitka

Využití petržele v kuchyni

Odvar z kerblíku a máty na unavenou pleť

Pokud jej budete pěstovat doma na okenním parapetu, pak je potřeba, abyste jej neustále seřezávali, jinak nepříjemně přeroste. Také se mu bude víc líbit v místnosti, kde není příliš teplo. Tedy chladnější veranda nebo ložnice ho rozhodně potěší. Venku si dávejte pozor snad jen na přímé slunce, to skutečně nesnáší. A hlavně by tak mohl přicházet o chuť i barvu. Co potřebuje, je pravidelná a dostatečná zálivka, bez toho neporoste! Jiná péče ale není nutná. Pokud dodržíte tato pravidla, máte vyhráno! Pokud rostlinu necháte vykvést, schovejte si z ní semínka na další rok, určitě se vám budou hodit. Ale pozor, kerblík má semínka, která jsou klíčivá pouze jeden rok. Tedy další sezónu je určitě spotřebujete.

Kerblík pro zdravé tělo

Bylinka je skvělá pro detoxikaci, očistu těla a také pro zrychlení metabolismu. K tomu jí pomáhají obsažené glykosidy a hořčiny. Je však bohatá i na spoustu vitamínů a minerálních látek. Jistě je dobré zmínit například vitamíny A a C. Z minerálů pak zejména železo a hořčík. Čaj z mladých listků kerblíku podporuje trávení, je prevencí proti bolestem hlavy, dobrým doplňkem léčby při vysokém krevním tlaku a rovněž usnadňuje usínání. Pokud do chladného čaje namočíme látkový kapesník, pak si můžeme dávat obklady na oči. Kerblík takto pomůže ulevit od bolesti nebo od pálení očí, které se celý den musely koukat do počítače a jsou opravdu unavené.

Kerblík třebule

Jestliže kerblík zařadíme pravidelně do svého jídelníčku, pak můžeme počítat s tím, že se bude snažit optimalizovat hladinu cukru v krvi. V neposlední řadě pak můžete kerblík vyzkoušet i jako kosmetickou přísadu. Listy rozmačkejte v hmoždíři a poté přidejte do oblíbené pleťové masky. Naneste na obličej a nechte působit. Obličej bude působit čistě a méně viditelné by měly být i vrásky.

Kerblík na talíři

Chuťový zážitek, který nám kerblík zprostředkuje, může být nezapomenutelný. Stačí ho jen přidat do těch správných jídel. Dříve se hojně konzumoval na Zelený čtvrtek. Dával se do nádivek. Jeho mladé lístky mají silné aroma. Jsou lehce nasládlé a chuť je kořeněnosladká. Lístky můžete, krom návidky, dát i do salátů, omáček, polévek nebo pomazánek. Důležité je však upozornit i na to, že tepelná úprava mnoho látek v kerblíku zničí. Vždy je lepší jíst bylinu čerstvou, neupravovanou. Zvlášť, pokud ji chceme využít pro jarní detoxikaci. Kerblík perfektně ladí s rybami, grilovaným masem či mletým masem. Dá se vlastně použít všude tam, kde se běžně dává petržel. Kombinovat ho bez obav můžeme s dalšími bylinkami. Zejména s petrželí, pažitkou, estragonem či bazalkou

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

seriózní a rychlá nabídka půjčky Okamžité úvěrové půjčky a financování. Nabíz�...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.