Sléz je nepřehlédnutelnou rostlinou

Sléz zahradu rozzáří. Vypěstovat si jej můžete poměrně snadno

Sléz je rostlinou, kterou rozhodně nepřehlédnete. Výškou i krásou převyšuje všechny ostatní a dává o sobě svému okolí náležitě vědět. Příjemně voní, láká včely a další užitečný hmyz a v alternativní medicíně patří mezi nenahraditelné byliny.

Sléz byl hojně využíván již v době starověkého Říma, ve středověku a poté i v renesanci. Využívali jej babky kořenářky, léčitelé i ranhojiči. Ceněn byl zejména pro své protizánětlivé účinky a také si vždy dovedl skvěle poradit se zažívacími potížemi.

Obsahové látky slézu

Listy a květy slézu jsou bohaté na vitamíny C a E, nenasycené mastné kyseliny, polyfenoly a terpeny čili antimikrobiální látky. Ač bylo se slézem provedeno jen velice málo studií, některé z nich uvádějí, že sléz má skutečně antibakteriální a protirakovinné vlastnosti. Může být údajně prospěšný při léčbě cukrovky a u dalších metabolických onemocnění. 

Čtěte také:

Meduňka lékařská nejen krásně voní. Má uklidňující účinky a odstraňuje stres

Slézová tinktura

Měsíček lékařský: Vyrobte si z něj vlastní kosmetiku i netradiční lahůdky

Sléz lesní

Sléz je rostlinou, která má ve svém rodu vícero druhů. Ty mohou být jednoleté, dvouleté nebo dokonce i vytrvalé. Který druh slézu se tedy vyplatí pěstovat, sbírat a využívat? Mezi nejpopulárnější druhy patří sléz lesní, který se vyskytuje u lesa. Je to dvouletka a v přírodní medicíně se využívá zejména květ, který se sbírá i s kalichem. Sléz lesní chrání sliznice trávicího traktu a pomáhá při obtížích se zažíváním. Je nezaměnitelný při zánětu žaludku nebo střevní kolice. Poradí si ale i se zánětem dutiny ústní, zánětem močového měchýře a ledvin nebo se zánětem průdušek. Zevně se pak používá při zánětu očí, na modřiny a lokální otoky, vředy, při zánětu cév a na akné. Nejlepší je využívat čerstvý sléz lesní. Tedy nasbírat jej a okamžitě jej spotřebovat. Jen tak bude mít nejlepší účinky.

Sléz přehlížený

Najdeme jej na mezích, rumištích nebo na pastvinách. Objevuje se většinou jen na obývaných místech, nemá rád samotu. Potrpí si ale na světlá a vlhká místa. Rád se plazí. Od června do září se sbírají květy i listy, které mají široké využití v alternativní medicíně. A opět jej využíváme ideálně čerstvý, jelikož sušením se vytrácí slizovité látky. Ty jsou nenahraditelné například při kašli, bronchitidě nebo gastritidě. Sléz přehlížený má podobné účinky jako sléz lesní. Poradí si s nejrůznějšími záněty, zevně je pak úžasný na syndrom suchého oka, při alergiích, zánětu žil a poradí si i s otoky končetin po zlomeninách. Pomáhá při vysychání nosu a nálev ze slézu je možné používat také u malých chlapečků, mají-li fimózu neboli zúženou předkožku

Sléz maurský

Tento druh je populární pro pěstování na okrasných zahradách, které nádherně zdobí. Jde vlastně o kulturní formu slézu lesního s jedlými listy i růžovofialovými květy. Bohatě kvete a včely jej milují. Dorůstá výšky téměř až dvou metrů. V tradiční lidové medicíně se podává, díky obsahu slizovitých látek, na dráždivý kašel, který zmírňuje. Dále je nenahraditelný při chrapostu a zánětech v krku. Pomůže však i při průjmu a při zánětech jakéhokoliv druhu.

Čaj ze slézu by se měl připravovat studenou cestou

Zevně jej můžete aplikovat po bodnutí hmyzem, při svědění kůže, na ekzémy a dokonce pomáhá i na lupénku. Při kožních obtížích přináší rychlou úlevu. Abychom zachovali slizovité látky, je nutné připravovat čaj za studena. Tedy zalít vlažnou vodou, nechat 24 hodin louhovat, poté scedit a pít. Varem bychom slizovité látky zničili a sléz by neměl takový účinek.

Pěstování slézu není žádná věda

Sléz rozhodně na českou zahradu patří. Je to nádherná medonosná rostlina. Jedlé květy navíc pak můžete využívat buď na čaj nebo na ozdobu dezertů a salátů. Na pěstování náročný rozhodně není, je však dobré myslet na to, že má rád dobře propustnou písčitou půdu bohatou na vápník. Místo, kde ho “ubytujete”, by zároveň mělo být slunečné a dobře chráněné před větrem. Ten by jej totiž mohl polámat. Zároveň je nutné, abyste si dávali pozor na přemokření. Zalévejte ho mírně, ideálně jen ráno nebo večer. A budete-li chtít sbírat květy, čiňte tak výhradně v ranních či dopoledních hodinách. Nejlépe ihned po tom, co na květech oschnou kapky rosy. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.