Vypěstovat vlastní chmel není žádná věda

Vypěstujte si vlastní chmel! Umí dokonale zklidnit nervy i žaludek. A můžete si z něj vyrobit i domácí zelené velikonoční pivo!

Jako pivní surovinu ho zná každý, ale jako léčivou bylinu? Než si po obědě otevřete jedno „zdravotní“ pivo, seznamte se s jeho základní surovinou. Chmel umí dokonale zklidnit nervy, pomáhá bojovat se stresem a tiší zažívání.

Chmel otáčivý se k nám dostal v roce 859 – tedy možná už dříve, ale teprve z této doby o něm máme první zmínky. O jeho rozšíření na našem území se zasadil Karel IV. Dnes už si můžete chmel bez problémů vypěstovat na vlastní zahrádce. Povíme vám, k čemu je dobrý a naučíme vás uvařit si vlastní pivo.

Chmel a jeho pozitivní účinky na zdraví

Chmel působí proti bakteriím a dokáže zničit zhruba 40 druhů těchto choroboplodných zárodků. Dokonce i bakterie, proti kterým přestala být antibiotika účinná, což bylo vědci opakovaně prokázáno. Chmel navíc zamezuje množení infekcí podílejících se na vředech žaludku a vzniku rakoviny. Léčebné účinky mají především samičí plodní šištice. Tradičně se chmel využívá především jako přírodní lék při nespavosti, nervové vyčerpanosti, stresu, přepracování, napětí, podráždění, bušení srdce nervového původu a nervozitě. Tiší bolest – zejména bolest hlavy a migrény – a zabírá proti křečím. Je močopudný a lehce projímavý, pomáhá při revmatismu a zánětech nervů či kůže. Ideální je pro ženy v přechodu a muže v andropauze – mírní potíže spojené s tímto životním obdobím. Čistí krev a játra, dříve se chmel užíval jako lék při teplotě a horečce. Co se žaludku týče, zde jako jedna z mála bylin umí řešit i záněty. Předchází žaludečním vředům, povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv a tím i chuť k jídlu, a dokonce působí preventivně i proti rakovině tohoto orgánu. Jeho, snad jediným negativem je to, že mírně snižuje sexuální apetit. A to stejnou měrou u mužů i u žen. Chmelové šištice se používají nejčastěji ve formě čaje, odvaru nebo tinktury. 

Čtěte také:

Domácí výčep - vychutnejte si čepované pivo v pohodlí domova

Tinktura z chmele

Čeští vědci bodují, chmel bude díky nim mnohem prospěšnější

Vypěstujte si vlastní chmel

K růstu chmel potřebuje vlhčí místa – křoviny, lužní lesy či na březích potoků a řek. Zde vytváří poměrně hustý porost. A tady všude se s ním můžeme setkat jako s planou rostlinou. Nicméně chmel je u nás rostlina převážně pěstovaná. Kvete během června a července. Je však nutné přes léto rostlinu často a hodně zalévat. Ovšem pozor – půda nesmí být podmáčená. Jeho plody – chmelové šištice – dozrávají na konci srpna. Šištice otrháme, ale zbytek rostliny ponecháme – dojde ke stažení živin do kořene. Až teprve po uvadnutí a odumření šlahouny odstraníme. Při uchování je nutné počítat s tím, že šištice obsahují cca 80 % vody, musíme je tedy vhodně zpracovat. Při sušení bychom měli dosáhnout ideální vlhkosti 7-10%. Jinak by se chmel začal drolit a mohl by se zapařit. Nejlepší možností je chmel následně zamrazit nebo uchovat v nádobě, ze které odsajeme vzduch. Jinak totiž velmi rychle ztrácí svoji účinnost. Pokud bychom ho nechali na vzduchu, během několika málo měsíců by ztratil svoji účinnost. 

Chmel na talíři

V kuchyni se často využívají mladé výhonky, jež můžeme upravovat podobně jako například chřest. Dříve se často připravoval chutný chmelový salát z výhonků jen se solí, pepřem, octem a olejem. Tento salát dokonce kdysi patříval k vybraným lahůdkám na šlechtickém stole. Chmelové výhonky se dají nasekat do i polévky, nakládat nebo rozmixovat a rozvařit se smetanou na výbornou omáčku, například k uzenému masu. 

Výroba domácího piva není nic náročného

Zelené velikonoční pivo – recept:

Přísady: 

Příprava:

Chmel a kopřivy dáme společně do většího hrnce. Zalijeme vodou a dáme vařit. Můžeme mírně přikrýt pokličkou. Po půlhodině přidáme cukr a vaříme ještě dalších zhruba 15 minut. Přikryjeme pokličkou a necháme zcela zchladnout. Následně přidáme rozdrobené kvasnice a necháme dva dny kvasit. Z povrchu nápoje sbíráme průběžně kvasnicovou pěnu. Vždy čistou lžící nebo naběračkou! Po uplynutí dvou dnů směs přecedíme a slijeme do lahví. Zelené pivo skladujeme výhradně v chladničce a spotřebujeme co nejdříve.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

seriózní a rychlá nabídka půjčky Okamžité úvěrové půjčky a financování. Nabíz�...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.