Domácí sirupy si podle vlastní chuti hravě vyrobíte sami

Ušetřete za kupované sirupy. Domácí sirupy vyrobíte snadno, rychle a za zlomek ceny

Sirupy můžete přidávat do vody, čaje, kávy, ale také třeba do míchaných koktejlů. Můžete jimi přelít kaše nebo třeba dezerty. Je to jen na vás. Kupované kvalitní sirupy jsou příliš často až moc drahé. Doma si je přitom můžete vyrobit vcelku levně. Poradíme vám, jak si připravit ty nejchutnější, ale i léčivé sirupy.

Oblíbený dýňový, perníčkový nebo třeba karamelový? Nic na tom není. Domácí sirupy máte vyrobené za chvíli a z peněženky vám téměř nic neubyde. Stejně tak si můžete lehce připravit i sirupy na nachlazení z jitrocele, šípku nebo z trnek. Pojďme se do toho pustit!

Domácí sirupy snadno a rychle

Domácí sirupy mají tu výhodu, že je můžete připravit téměř z jakéhokoliv ovoce, bylinky nebo koření. Můžete je i mezi sebou míchat a podle chuti experimentovat. Můžete dokonce vyzkoušet i vícero sladidel, i tím jednotlivým sirupům dodáte odlišnou chuť nebo třeba i barvu. Zkusit můžete běžný cukr, med, stévii, erythritol, agáve nebo třeba panelu. Je to jen na vás. Co se příchutí týče, můžete vyzkoušet chilli sirup, zázvorový, citronový, limetkový, levandulový nebo eukalyptový. Překvapí vás chuť sirupu z růží, pomerančového květu nebo z vanilkového extraktu. Netradičně můžete vyzkoušet i kombinaci petržele a citrónu, okurky, brusinek, máty, bezinek, rozmarýnu, bazalky, zeleného čaje nebo třeba banánů či rumu. Je to zkrátka jen na vás a vašich chuťových preferencích.

Čtěte také:

Smrkový sirup ze smrkových výhonků – báječný přírodní lék na rýmu a kašel i pro děti

Domácí sirupy: tyto vitamínové lahůdky zvládne vyrobit i začátečník

Pampeliškový med, pampeliškový sirup a pampeliškové víno. Tři recepty, které rozhodně vyzkoušejte

Recept na základní domácí sirup

Pro snadné zapamatování se domácí sirup připravuje ze stejných dílů vody a cukru. Řeč je tedy o klasickém řepném cukru. Ať už bílém nebo třtinovém. Cukr přidáme do vody, promícháme a přivedeme k varu. Vaříme, dokud se cukr zcela nerozpustí. Pak vychladíme. Chceme-li vyrobit hustší sirup, který bude sloužit například jako poleva na dezerty nebo palačinky, pak připravujte sirup v poměru 2 : 1. Tedy dva díly cukru a jeden díl vody. Rovněž je třeba nechat sirup déle povařit. Počítejte pochopitelně s tím, že sirup bude dvakrát sladší. 

Dýňový domácí sirup

Přísady:

  • 1 malá dýně Hokkaidó
  • 500 ml vody
  • 200 g cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 lžičky skořice
  • ½ lžičky zázvoru
  • ½ lžičky muškátového oříšku

Příprava: 

Dýni očistíme a vydlabeme. Nakrájíme ji na kostky a ve vodě doměkka. Pak vodu slijeme a dýni rozmixujeme na pyré. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme třtinový a vanilkový cukr. Přivedeme k varu a čekáme, až se všechen cukr rozpustí. Pak přidáme připravené koření i dýňové pyré. Promícháme a vaříme asi 10 minut do zhoustnutí. Pak přepasírujeme přes sítko a uložíme do uzavíratelné lahve.

Ovocný, kořeněný nebo bylinkový? Vyrobte si sirupy přesně podle svého gusta

Perníkový domácí sirup

Přísady:

  • 500 ml vody
  • 250 g cukru
  • ½ lžičky kardamomu
  • 2 celé skořice
  • několik kuliček pepře, nového koření
  • 4 kousky hřebíčku
  • ¼ lžičky muškátového oříšku
  • 1 lžička mletého zázvoru
  • 1 badyán

Příprava: 

Do hrnce nalijeme vodu a přidáme cukr. Dáme vařit. Jakmile se cukr zcela rozpustí, přisypeme všechno koření. Necháme asi deset minut povařit. Poté sirup odstavíme a necháme vychladnout. Nakonec přepasírujeme přes plátno a uložíme do čisté sklenice.

Jitrocelový domácí sirup proti nachlazení

Přísady:

Příprava:

Listy jitrocele natrháme na menší kousky. Vložíme do sklenice, přelijeme vrstvou medu. Takto opakujeme, přičemž poslední vrstva musí být medová. Sklenici uzavřeme a postavíme ji na teplé místo. Asi po deseti dnech se na dně usadí zlatavá tekutina. Med přecedíme a uložíme jej na chladné místo. Užíváme při nachlazení po lžičkách. Stejným způsobem můžete připravit například šípkový sirup

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
HANAGRAIN J.T.J. s.r.o.: partner pro obchod se zemědělskými komoditami
Společnost HANAGRAIN J.T.J. s.r.o. se již od roku 1991…

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

seriózní a rychlá nabídka půjčky Okamžité úvěrové půjčky a financování. Nabíz�...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.