Překyselení žaludku není vůbec nic příjemného

Překyselení žaludku může způsobit hektický životní styl, nevhodná strava či léky. Pomoci mohou byliny!

Překyselení žaludku se nikdy neobjeví jen tak. Mnohdy za ním stojí hned několik příčin najednou. V první řadě je proto v takovém případě nutné se zaměřit na příčinu – a tu co nejdříve odstranit. S překyselením žaludku pak mohou poměrně úspěšně zatočit i léčivé byliny.

Překyselení žaludku má nejčastěji na svědomí špatný životní styl. Dnešní doba je poměrně uspěchaná a na nic tím pádem nemáme čas. Mnohdy ani na to se „správně“ najíst. Při jídle chvátáme a často dáváme přednost jídlům tučným, silně kořeněným či ostrým nebo příliš sladkým. Stejně tak do jídelníčku zařazujeme málo čerstvé zeleniny, která se podílí na výživě celého organismu a na úpravě pochodů v trávicím traktu. Překyselení žaludku je pak už jen otázkou času.

Strava a překyselení žaludku

Právě způsob stravování stojí za častým překyselením, proto je nutné právě zde hledat možnou příčinu. Překyselení žaludku ovšem mohou podpořit i jiné aspekty, například časté pití slazených a perlivých nápojů, nevhodně pojatý pitný režim, co se množství vody týče, a konzumace tělo silně překyselujících potravin, kterých má většina obyvatel ve svém jídelníčku opravdu bohatě. 

Čtěte také:

Fenykl pomůže na bolavý žaludek a podrážděné oči

5x nejlepší přírodní prostředky proti pálení žáhy

Trápí vás překyselení žaludku? Poradíme, jak odkyselit organismus

Mnozí lidé se také domnívají, že překyselení žaludku způsobují všechny potraviny kyselé chuti, avšak tato domněnka není zcela pravdivá. Důkazem je neperlivá voda s čerstvou citrónovou šťávou, která naopak překyselení tlumí, navíc krásně nastartuje organismus a samotné trávení hned po ránu. 

Překyselení žaludku je nepříjemný zdravotní problém

Překyselení žaludku často vnímáme jako pálení žáhy nebo pálení v hrudníku. Je to způsobeno tím, že se část kyselého obsahu žaludku vrací zpět do jícnu. Ačkoli se nám to může zdát jako malichernost, není dobré tento neduh brát na lehkou váhu zvláště tehdy, pokud se jedná o dlouhodobý průběh se stupňující tendencí. Časem se tyto problémy mohou promítnout do mnohem nebezpečnějších onemocnění. Vzhledem k tomu, že sliznice jícnu není chráněna tak, jako je žaludek, může časem dojít vlivem působení kyselých tekutin k jejímu poškození, jež se může projevit například jako vřed. Případně mohou nastat i respirační problémy.

Na překyselení žaludku může pomoci i voda s citrónem

Byliny proti překyselení žaludku

Pokud jste příčinu překyselení žaludku už objevili a jste na cestě k jejímu odstranění, můžete začít užívat některé vybrané bylinky například v podobě léčivého nálevu. Je ovšem nutné brát v úvahu, že je třeba nálev užívat během delšího období, jednorázové vypití bylinkového čaje určitě nepomůže. Byliny je vhodné také různě kombinovat a střídat. Ideální jsou takové druhy bylin, které podporují sekreci žaludečních šťáv, uvolňují křeče střev a žaludku, podporují chuť k jídlu a navíc čistí organismus. A které jsou nejlepší?

  • Bazalka – bylinka výrazné chuti podporuje chuť k jídlu, léčí záněty žaludku a uvolňuje žaludeční křeče.
  • Heřmánek – univerzální bylina na potíže s trávením. Účinně působí na pálení žáhy i překyselení žaludku. Květ heřmánku můžete užívat samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami.
  • Jitrocel – antibakteriální bylinka se skvěle uplatňuje nejen při léčbě nachlazení, ale také při žaludečních a střevních obtížích. Léčí zkažený žaludek a čistí tělo od škodlivých látek. 
  • Majoránka – pomůže při poruchách trávení. Úspěšně uvolňuje žaludeční křeče a podporuje sekreci žaludečních šťáv.
  • Máta – v malém množství listy máty pozitivně působí na trávení i po těžkém jídle, nálev z ní připravený ovšem nesmí být příliš silný. Uklidňuje žaludek, zmírňuje pálení žáhy a podporuje tvorbu žaludečních šťáv. 
  • Meduňka – má uklidňující účinky na trávicí trakt. Uvolňuje žaludek, podporuje chuť k jídlu a snižuje pálení žáhy. Tuto bylinku lze užívat i před spaním, protože uklidňuje celý organismus.
  • Pelyněk – bylinka výrazně hořké chuti je předurčena pro léčbu různých problémů se žaludkem. S jejím dávkováním ovšem buďte opatrní. Jistá omezení platí i pro těhotné a kojící ženy. 
  • Proskurník – obsahuje slizové látky, které chrání žaludeční sliznici. Pomáhá také při pálení žáhy a užívá se i při výskytu žaludečních vředů. 
  • Řebříček – kvetoucí nať se hodí pro léčbu poruch trávení. Podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje křeče trávicího traktu a poměrně rychle snižuje i pálení žáhy. 
  • Řepík – používá se například při zánětech žaludku. Na trávení působí hlavně svojí schopností podporovat tvorbu žluče a žaludečních šťáv. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.