Týká se covid-19 i vás osobně?

Prodělali jste covid-19? Pokud máte postcovidový syndrom, poradíme, jak urychlit zotavení

Onemocnění covid-19 je tu s námi zhruba rok. A značně nám zasáhl do života. Zejména pak těm, kterých se covid-19 osobně týká. Dobrou zprávou sice je, že drtivá většina lidí prodělá covid bez obtíží. Avšak někteří po odeznění akutní fáze mohou trpět dalšími symptomy. Říká se tomu postcovidový syndrom.

Postcovidový syndrom je záležitost, o které se zatím příliš nemluví, avšak mělo by se. Dostat se zpět do plného zdraví může často totiž velmi dlouhou dobu. A není to nic příjemného. Jak tedy můžete urychlit rekonvalescenci z nemoci covid-19?

Covid-19 a nejčastější příznaky onemocnění

Lidé, kteří mají lehkou formu onemocnění nemocí covid-19, přetrvávají intenzivní příznaky zhruba 4-6 dní. Většinou se jedná o chřipkové příznaky. Objevuje se tedy bolest hlavy, případně i bolest kloubů a také vysoká teplota či horečka. Základem domácí léčby je odpočinek a mírnění příznaků onemocnění covid-19. Na snížení teploty či mírnění bolestí je možné využít volně prodejné preparáty z lékárny, například s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Případně je možné sáhnout po bylinách, které obsahují přirozeně se vyskytující kyselinu salicylovou. Patří sem například vrbová kůra (využívá se při horečce), tužebník jilmový (teplota, horečka, bolesti kloubů), kontryhel nebo například violka vonná. Rovněž i tyto byliny je možné sehnat v lékárně, případně v bylinářství

Čtěte také:

Nejdůležitější vitaminy, minerály a stopové prvky

„Mapa cestovatele“ zveřejněná Ministerstvem zahraničních věcí usnadní orientaci ohledně povinného testování na covid-19

Doba „covidová“ umocnila zájem o domácí mazlíčky

Co je to postcovidový syndrom?

Ovšem covid-19 nemá jen klasické chřipkové příznaky. Objevit se může i nadměrná únava, kašel, dušnost nebo bolesti na hrudi, dále potíže s koncentrací, ztráta čichu a chuti, problémy se spánkem, padání vlasů a problémy s pokožkou, případně i vyrážky. Právě tyto příznaky nebo jen některé z nich, mohou u mnoha lidí přetrvávat často ještě několik dní nebo týdnů potom, co jsou testováni negativně. A právě toto se odborně nazývá jako postcovidový syndrom. Jedinci, kteří nemuseli do nemocnice a zvládli onemocnění doma, se obvykle zbaví veškerých příznaků do 2-3 týdnů. U těžších případů pak může postcovidový syndrom odeznívat až 8 týdnů nebo déle.

Může postcovidový syndrom ublížit?

Není vůbec pravidlem, že se postcovidový syndrom objeví u každého, kdo prodělal onemocnění covid-19. Nehraje v tom roli věk ani anamnéza pacienta. Jestli vůbec a jak dlouho případně bude člověka trápit, tak nelze odhadnout. Problémem však je, že nemoc covid-19 postihuje především plíce. Avšak může poškodit i spoustu dalších orgánů a těle. A to včetně srdce a mozku.

Dostatek čerstvých vitamínů je nejen prevencí, ale i lékem

Nevýhodou je, že lékaři stále ještě nemají dostatek informací ani o onemocnění covid samotném, natož o dlouhodobých následcích. Upozorňují proto, že rizikoví pacienti by měli i po vyléčení nadále zůstat pod dozorem svého ošetřujícího lékaře. A to nejméně do doby, dokud jejich stav není zcela totožný jako před vypuknutím onemocnění covid-19.

Covid-19 a rekonvalescence

Samozřejmě existují návody a tipy, jak urychlit rekonvalescenci. A zde je dobré podotknout, že velkou roli hraje imunitní systém. Je proto nadmíru důležité obranyschopnost organismu co nejvíce posilovat. A jak na to? Základem je pochopitelně zdravá strava. Omezte příjem cukrů, polotovarů a smažených jídel. Naopak do jídelníčku zařaďte dostatek vlákniny a čerstvého ovoce i zeleniny. Nezapomínejte také na pitný režim. Zde vám mohou pomoci některé byliny, které imunitu přirozeně posilují. Například šípky (čaj připravený za studena, kvůli uchování vitamínu C), echinacea, heřmánek nebo mateřídouška. Rovněž je důležité eliminovat stres a nutný je i dostatečný odpočinek. Starším lidem je pak možné doporučit i fyzioterapii, případně léčebný pobyt v lázních.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.