Vánoce ve světě se v různých zemí liší

Vánoce ve světě se slaví různě. Každá země má jiné tradice a zvyky. Procestuje s námi vánoční Evropu

Vánoce ve světě se slaví mnoha způsoby. Nutno však podotknout, že v celosvětovém žebříčku míst, která stojí za to o Vánocích navštívit, je na prvním místě Praha. Hned v závěsu za ní se pak drží Vídeň a Kolín nad Rýnem. Pravda, letos budou Vánoce kvůli koronaviru trošku jiné. Pojďme se tedy společně podívat alespoň virtuálně, jak to na Vánoce vypadá v jiných zemích.

Vánoce ve světě a především vánoce v Evropě začínají všude stejně – čtyři neděle před Štědrým dnem. To je začátek adventu. Tedy času očekávání. Tradicí bývá téměř všude vánoční půlnoční mše na Štědrý večer. Avšak s tím, kdy se dárky nadělují a kdo je vlastně nosí, se vánoce ve světě už značně liší. Projděte si s námi některé země.

Vánoce ve světě: Francie

Francouzi si potrpí na výzdobu domu. A nikdy v žádné francouzské domácnosti nechybí betlém. Pravé francouzské betlémy mají výhradně hliněné figurky. Některá města mají kvůli betlémům dokonce před Vánoci i speciální trhy, například Marseilles. Ve Francii, konkrétně ve Štrasburku, se obvykle také konají největší trhy v Evropě. Na Vánoce tu dětem nosí dárky Père Noël (Otec Vánoc). Ve východní Franicii ho ještě doprovází pomocník – Le Père Fouettard. Děti večer 24. prosince dají naleštěné boty před krb a do rána čekají na jejich naplnění. Dostat by se tam měli komínem. Vánoce ve světě mají jisté odlišnosti, nutno však podotknout, že právě Francouzi se na Vánoce nejvíce najedí. Nebo to tak minimálně vypadá. Hlavní vánoční jídlo se nazývá „Réveillon“ a skládá se z pečené krůty nebo husy s kaštanovou nádivkou, z ústřic, humra, klobásek, zvěřiny, pečené šunky, sýrů a vína. Jako dezert si pak rádi dají bûche de Noël, tedy čokoládový piškotový dort. Na stole však nechybí ani typické truffle z čokolády a datlí, koláč se smetanou, roláda či čokoládové salámky.

Čtěte také:

Vánoce za první republiky! České tradice, jídlo a dárky před 100 lety

Vánoční recepty – jak chutnaly tradiční Vánoce našich předků?

Zapomenutá vánoční řemesla: Najděte vánoční inspiraci v tradicích

Vánoce ve světě: Řecko

Vánoce ve světě mají u Řeků rekordmany – dá se říci, že právě tento národ slaví snad nejdelší Vánoce. Jejich oslava začíná 40 dní předem. V tomto období se běžně podává vánoční chléb „Christopsomo“. Je to kulatý sladký chléb ochucený skořicí, pomerančem a hřebíčkem. Nesmí chybět především u sváteční tabule, ale Řekové si ho dopřávají už i před Vánoci. Na Štědrý den chodí děti, zejména chlapci, dům od domu a zpívají vánoční píseň zvanou Kalanda – koleda v ulicích. Při zpěvu hrají na drobné hudební nástroje. Za odměnu dostávají malé jedlé dárky – cukroví, sušené ovoce…  A protože Řekové mají obavu ze zlých duchů (kalikandzarové – něco jako naši čerti), dvanáct dnů před Vánoci – každý den – žehnají svěcenou vodou svému domu. Velmi důležitá je pak pro Řeky tradiční mše na Štědrý večer. Ten den si dávají k jídlu především pečené jehněčí nebo vepřové. Často se podává se špenátovým a sýrovým koláčem, saláty a zeleninou. Jako dezert servírují baklavu, kataifi (nitky z těsty ochucené ořechy a skořicí) nebo theeples (smažené pečivo). Tradičním řeckým cukrovím jsou tu také elomakarona, kourambiedes a mandlová kolečka – amygdalota. Dárky dříve nosil svatý Vasilis 1. ledna. Dnes už ale většina řeckých dětí dostává dárky 25. prosince ráno nebo dopoledne.

Vánoce ve světě: Itálie

Italové jsou hodně věřící, takže betlém nesmí chybět v žádné domácnosti. A opravdu si na ně potrpí. Pokud byste někdy chtěli cestovat za předvánočními betlémy, pak Itálie je v této oblasti jedničkou. Na vánoce ve světě nemá nikdo víc zajímavých betlémů k vidění. Říká se také, že svatý František z Assisi se v roce 1223 velmi oblíbil betlémy k vyprávění vánočního příběhu. A ten v Itálii koluje dodnes. Město proslulé svými betlémy je jednoznačně Neapol. První neapolský betlém byl údajně obdivován už v roce 1025 v kostele Santa Maria del presepe. V Neapoli je dokonce největší betlém na světě, má přes 600 postav. Nejvíce na popularitě však italské betlémy nabraly v 16. století.

Oblíbeným italským vánočním dezertem je panettone

Italové neslaví Vánoce jen na Štědrý večer a svátky vánoční. Jejich oslavy začínají už 18. prosince. Hodně se mezi sebou navštěvují. A dopřávají si na Vánoce dobré jídlo. Na Štědrý večer se podávají hlavně ryby. Jiné maso v tento den nejedí. To si dají až druhý den k obědu – většinou jde o pečené jehně. Jí se ale i těstoviny plněné masem nebo opět ryby. Ze sladkostí nechybí na svátečním stole fíky, datle a místní podoba vánočky – panettone. Mezi další oblíbené dezerty patří pandoro (něco jako Panettone, ale bez kandovaného ovoce) nebo torrone (turecký med s ořechy). Klasické cukroví Italové nepečou. Dárky nosí Babbo Natale nebo Gesú bambino. Někdy i čarodějnice Befana. Vánoce ve světě mají v Itálii však i rekordmana – největší vánoční strom. Stojí za městěm Gubbio. Měří 650 metrů a zdobí ho přes 700 světel. Jsou to vlastně světla ve tvaru stromu umístěná na konci Monte Inigo. V roce 1991 byl strom zapsán do Guiennesovy knihy rekordů.

Vánoce ve světě: Španělsko

Jen málokdo si nechá ujít tradiční španělskou půlnoční mši „La Misa Del Gallo“ – kohoutí mše. Křesťané totiž věří, že to byl kohout, kdo jako první oznámil narození Ježíše. Jídlo si ale Španělé dají už před mší. Vánoční večeře trvá zhruba od 20 hodin až téměř do půlnoci. Tyhle vánoce ve světě nemají ale žádné pravidlo, co se týče jídla. Což není nikde jinde. Na vánoce jí zkrátka oblíbené jídlo své rodiny. Nejčastěji to bývá pečené maso. A pochopitelně nechybí sladkosti turrón (něco jako chalva nebo turecký med), mandlové koláčky, cukroví z nugátu nebo speciální pudinky. Vše potom zapíjí nápojem zvaný Cava, což je druh španělského šampaňského. Dárky si některé rodiny dávají 24. 12., jiné spíše 25. 12. Většinou se ale ještě drží tradice, při níž dárky nadělují Tři králové 6. ledna.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ÚTERÝ 13. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vratislávka – malebná obec v Jihomoravském kraji
Rádi jezdíte na kole, chodíte na pě…
Klobouky u Brna: město s řadou turisticky zajímavých míst
Přibližně 29 kilometrů jihovýchodně od Brna se v…

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Klíšťata a paraziti: Chraňte své domácí mazlíčky před útoky vetřelců

Teplé počasí je pro klíšťata a další parazity naprostý ráj. Denně ohrožují zdraví našich mazlíčků. Například klíšťata mohou na psy i kočky přenést spoustu nebezpečných onemocnění, jako je borelióza, encefaliti...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.