1. března je Mezinárodní den koblih

Mezinárodní den koblih: Oslavte jej koblihami z brambor, donuty či vdolky

Právě 1. března se slaví Mezinárodní den koblih. Den, kdy se oslavují koblihy v různých podobách. Tradiční i netradiční. Sladké, plněné marmeládou, čokoládou nebo pudinkem. A slané, třeba s masem, sýrem nebo restovanou cibulkou. Ať už preferujete jakékoliv, dnešek je skvělá příležitost nejen k vychutnání tradičních variant, ale i k ochutnání nových receptů.

Historie koblih sahá až do starověkého Říma, kde bylo podobné pečivo připravováno z těsta smaženého v oleji. Moderní forma koblihy se však začaly formovat v Evropě během středověku, kdy byly populární zejména v Německu a Nizozemí. V 19. století se koblihy dostaly do Ameriky, kde se staly neodmyslitelnou součástí každodenního života. Dnes existují v mnoha variantách po celém světě, od tradičních až po moderní plněné verze.

Mezinárodní den koblih

Mezinárodní den koblih vznikl v USA v roce 2007, kdy byl oficiálně vyhlášen jako svátek věnovaný této oblíbené sladkosti. Od té doby se slaví každoročně 1. března a je skvělá příležitost k tomu, aby si lidé po celém světě užili koblihy v různých variantách. Koblihy se jedí v mnoha zemích – v USA, Velké Británii, Německu, Nizozemí, Polsku nebo Japonsku. V každé zemi mají koblihy svou specifickou podobu.

Čtěte také:

Tipy na zdravé moučníky: Které suroviny nahradit, aby byly i dezerty zdravé?

Rady, jak na kynuté těsto, aby se vždycky povedlo

Smoothie recepty 20x jinak - rychle zasytí a zaženou chuť na sladké

Koblihy v různých koutech světa

Koblihy jsou součástí kulinární tradice mnoha národů. V Německu jsou známé jako "Berliner" a často se podávají během karnevalového období, v Polsku je oblíbený "Tłustý čwartek" (Tlustý čtvrtek), kdy se koblihy konzumují na oslavu před postní dobou. V některých regionech, jako v Nizozemí, se koblihy nazývají „oliebollen“ a tradičně se konzumují na Silvestra. V Austrálii a Novém Zélandu jsou zase známé pod názvem „sultana donuts“ a v Americe se zase koblihy staly symbolem každodenní snídaně a jsou k dostání v kavárnách a pekárnách po celé zemi. V Japonsku, i když se koblihy běžně nejedí každý den, jsou známé v podobě sladkých, plněných variant. 

Výroba tradičních koblih

Tradiční koblihy se vyrábějí z kynutého těsta. Po vykynutí se těsto tvaruje do kulatých kousků, které se smaží v horkém oleji a nakonec se obalí v cukru. Koblihy mohou mít různé náplně, jako je marmeláda, čokoláda, pudink, nebo šlehačka. V současnosti existují i ​​odlehčené pečené verze nebo varianty s jinými ingrediencemi, jako jsou ovoce, ořechy nebo krémové náplně, a mohou mít různé tvary, například šišky nebo čtverce. Kromě sladkých variant existují i ​​slané koblihy, které se připravují podobně, ale místo cukru se do nich přidává sůl, bylinky nebo koření. Slané koblihy mohou být plněné sýrem, šunkou, masem nebo zeleninou a jsou oblíbené například jako svačina nebo příloha k polévkám.

OCHUTNEJTE: Staročeské vdolky podle receptů babiček. Pochutnejte si na nadýchané dobrotě!

Koblihy s dírou uprostřed

Existuje několik teorií, proč mají americké koblihy (donuty) uprostřed díry. Jedna z nich tvrdí, že původně byly koblihy bez díry a náplně, ale těsto se nepropeklo správně a střed zůstával syrový. Proto se díra začala vyřezávat již při kynutí. Další verze vypráví příběh lodního kuchaře, který při bouři napíchl kuličku těsta na rukojeť kormidla a vznikla díra. A nakonec třetí verze říká, že díra byla vytvořena přímo na náplň. Šlo ji ale vyloupnout a koblihu pojídat samotnou.

Rekordy spojené s koblihami

Největší kobliha na světě byla vyrobena v roce 1993 v USA. Tato obří kobliha vážila neuvěřitelných 1,5 tuny a měla průměr 8,5 metru. Byla připravena na festivalu v americkém městě Pinellas Park na Floridě. Oblíbené (zejména opět v Americe) jsou i soutěže v pojídání koblih. Rekordmanem je Eric Booker, který v roce 2002 spořádal během osmi minut 49 koblih s cukrovou polevou.

Ochutnejte nejlepší koblihy

Kobliha je jednou z nejtradičnějších a nejoblíbenějších sladkostí na světě. Koblihy si snadno a poměrně rychle můžete připravit i doma. Potěší k snídani, k obědu, ale chutnat bude i jako rychlá svačinka během dne. Vyzkoušejte recepty, které vás nezklamou.

Domácí koblihy

Na obyčejné koblihy potřebujete dobře vypracované kynuté těsto. Pro nejlepší výsledky je důležité, aby všechny suroviny měly stejnou teplotu – zejména mléko a vejce, ideálně by měly být vlažné. Těsto je pak třeba nechat dobře vykynout, aby koblihy byly lehké a nadýchané.

Recept: Domácí koblihy 

Domácí koblihy

Loukomades

Loukoumades jsou tradiční krétské medové koblihy, které vyrábí z jemného kynutého těsta. Po usmažení se namáčejí v medovém sirupu a posypávají ořechy nebo skořicí. Tyto malé, nadýchané pochoutky jsou oblíbené jako sladká svačina nebo dezert, který si užívají místní i turisté.

Recept: Loukomades

Loukomades

Bramborové koblihy

Bramborové koblihy jsou tradiční české pečivo, které si získalo oblibu pro svou jemnost a vláčnost. Těsto je připraveno z bramborového pyré, díky němu jsou krásně měkké. Plnit je můžete třeba marmeládou nebo mákem

Recept: Bramborové koblihy

Bramborové koblihy

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

seriózní a rychlá nabídka půjčky Okamžité úvěrové půjčky a financování. Nabíz�...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.