Prvňáček: Co by mu nemělo chybět?

Prvňáček: Co by mu nemělo chybět?

Máte doma prvňáčka? Co mu pořídit a s čím můžete počkat? Jak připravit sebe i dítě do školy? To jsou otázky, které se dozajista honí hlavou nejednomu rodiči, který své dítě poprvé pošle do školy. Uvědomte si, že každé dítě je jiné. Prvňáčkem je každé poprvé, takže i když už máte tuto zkušenost za sebou se starším potomkem, s tímhle to bude zase nové. Co tedy kromě aktovky, penálu a svačiny nachystat?

Prvňáček: Jak na aktovku

Symbolem první třídy je samozřejmě aktovka. Řada rodičů již aktovky pořídila dříve. Pokud mezi ně nepatříte pak vezměte dítě k výběru s sebou. Nedejte se zlákat slevami a příliš výhodnými akcemi, spíše investujte do nadčasové kvality, která dítěti nezpůsobí problémy se zády, a hlavně se mu tam vše pohodlně vejde. Protože konstrukce každé aktovky či školního batohu je jiná, je vhodné, aby ji dítě vyzkoušelo. Přihlédněte také k hmotnosti. Variantou samozřejmě jsou školní batohy s kolečky. Ty bývají však velmi těžké, a navíc ne každá škola je vybavena výtahem. Výsledkem bude, že je dítě bude po škole vláčet.

Co koupit prvňáčkovi do aktovky?

  • Penál. Investujte spíš do skladnější, a ne příliš těžké verze. I tak toho dítě ponese na zádech dost.
  • Obyčejné tužky různé tvrdosti – děti obvykle zpočátku píšou jen tužkou, proto se hodí investovat i do takových, které podpoří úchop. Pozor, pokud máte doma leváka.
  • Plnící pero, případně gelové pero pořizujte až později.
  • Trojhranné pastelky – opět jde o podporu správného úchopu
  • Guma, nůžky, malé pravítko, ořezávátko
  • Svačinový box – vřelé doporučení jej pořídit, jinak dítě místo svačiny bude mít kašovitou směs
  • Lahev na vodu. Jednou z variant je pořídit takovou, kterou budete pravidelně doplňovat. Bohužel časem se „rozbije“ či ztratí každá. Většina rodičů to řeší klasickou PET lahví, kterou doplňuje a vymývá a pokud ji dítě ztratí, pak jsou náklady na obnovu nízké.

 2250

Co koupit prvňáčkovi?

Řada škol získá sponzorské dary, které obsahují různé školní pomůcky. V tomto případě je však třeba počítat s tím, že se často jedná o reklamní předměty, které nefungují tak docela jak by měly. Dříve nebo později tedy budete muset prvňáčkovi pořídit další vybavení. Obvykle vám jej upřesní třídní učitelka:

  • Výtvarný kufřík – vodovky, kelímek s víčkem, štětce, zástěra, plastelína, tužkové lepidlo, zástěra.
  • Tělocvik – tepláky i kraťasy, boty s bílou podrážkou, případně cvičky, tričko, ponožky a mikina. Někdy učitelé vyžadují švihadlo.
  • Družina – minimálně v zimním období se vyplatí přihodit náhradní ponožky či tepláky do družiny.
  • Přezůvky – ty si dítě obvykle nechává ve škole. Vhodné jsou pevné bačkory nebo například sandálky z léta, ve kterých se dítěti nebude potit noha.

Co koupit prvňáčkovi? Obaly až na konec

Další samostatnou oblastí jsou sešity a učebnice. V první třídě dítě většinu věcí dostane. Výjimku tvoří zpravidla učebnice angličtiny nebo nadstandardní pracovní sešity. Každopádně budete řešit obaly. Příliš nedoporučujeme kupovat obaly dopředu, neboť učebnice mají různé nestandardní rozměry a obal A4 či A5 na ně obvykle nepasuje. Ten možná uplatníte na sešity. Variantou také je jít na to pěkně postaru. Vytáhněte staré noviny anebo balící papír a obalte sešity ručně. Kreativní dítko si je může následně vyzdobit.

Prvňáček: Podpořte imunitu a pamatujte i na psychiku

Ačkoli se to netýká náplně aktovky nebo školní lavice, je třeba u dítěte pamatovat také na podporu správné funkčnosti imunitního systému. V tomto směru nepodceňte psychiku dítěte. Nový kolektiv, nové úkoly, výzvy i styl výuky bude pro dítě velmi zátěžové. K tomu přibude i ranní vstávání a kroužky. Na rozdíl od školky také nebudou mít tolik pohybu. Zkuste si tedy minimálně v září udělat spíše volnější program, kdy o víkendech dospíte deficit a nadýchnete se i trochu vzduchu na hřištích či malém výletu. Imunitu můžete podpořit zvýšenou dávkou vitaminů či dalšími prospěšnými látkami: vitamin C, Omega 3 mastné kyseliny (pomáhá se soustředěním i pamětí), zinek či vitamin D (ten navíc u dětí podporuje i správný vývoj kostí).

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.