Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy je přirozené a kdy už ukazuje na potíže?

Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy je přirozené a kdy už ukazuje na potíže?

Těhotenství je jeden malý zázrak. Spojení dvou bytostí dokáže vytvořit nového člověka. Spolu s těhotenstvím se však v těle ženy začnou odehrávat pochody, které do té doby neznala a mohou v ní vyvolat i obavy, zda je to „normální.“ Jedním z takových projevů je i tvrdnutí břicha v těhotenství. A je v podstatě jedno, o kolikáté těhotenství jde. O co se jedná a měla by se žena začít strachovat?

Čtěte také:

Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Tvrdnutí břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha v těhotenství není jen záležitost posledního trimestru, ale může se objevovat již v prvních týdnech gravidity. Jedním z důvodů jsou i zpomalené střevní pochody a s tím související vyšší tvorba plynů. Toto jakési „nafouknutí“ může vyvolat pocity tlaku a poté i tvrdnutí břicha. Důvodem je, že střeva mechanicky tlačí na dělohu (ta je v období těhotenství silně prokrvena a tedy citlivější). Plod však tento tlak nijak neovlivňuje, je chráněn plodovou vodou, která tvoří jakousi bezpečností bariéru.

Jak poznám tvrdnutí břicha?

Jak jsme již naznačili, tvrdnutí břicha v těhotenství, které je pro mnoho žen zřetelné spíše v druhé půlce gravidity, není výjimečnou záležitostí. Jedná se o samovolné smrštění děložních svalů, které však trvá jen pár vteřin a pak zase samo povolí. V okamžiku stahu je bříško doslova tvrdé jako kámen, což právě může nejednu budoucí maminku vyděsit. Protože se jedná o jeden z indikátorů předčasného porodu, je třeba si těchto projevů všímat a informovat o nich svého lékaře.

Nejčastější terapií je přidání hořčíku do stravy, častější odpočinek, případně pracovní neschopnost. První pomocí pro vás může být krátká pohodlná procházka (pomalé tempo), teplá (nikoli horká) sprcha a případně ležení se zvednutýma nohama.

Co způsobuje tvrdnutí břicha v těhotenství?

Nejčastějším důvodem, proč dochází k tvrdnutí břicha v těhotenství je fyzická námaha, stres a nebo nedostatečný pitný režim. Za zvýšenou fyzickou námahu se považuje nejen nošení těžších věcí (například starších dětí, nákupu), ale také intenzivní úklid, dlouhá procházka, namáhavé cvičení nebo natahování (typické pro mytí oken, které by se v těhotenství vůbec nemělo provádět). Dalším z faktorů je chronický stres, který v těle vyplavuje i patřičný hormonální koktejl. 

tehotenstvi a tvrdnuti bricha2

Bojíte se porodu? Poradíme, jak překonat strach z porodu

 

Rizikové tvrdnutí břicha v těhotenství

Jestliže se tvrdnutí břicha v těhotenství objevuje více než 20x denně (v posledních týdnech může být frekvence až 30x) a vy jste většinu času v klidovém režimu, může se jednat o signál, že něco nejde podle plánu. Stejně tak, pokud jsou tyto stahy velmi intenzivní až bolestivé. Panika není rozhodně na místě, ale obezřetnost ano. Je třeba navštívit svého gynekologa, který vám vyšetří děložní hrdlo a čípek. Zjišťuje, zda se délka krčku dělohy nezměnila, respektive nezkracuje.

V některých případech zvolí další způsoby detailnějšího vyšetření. Zároveň jej můžete požádat (pokud on sám nenavrhne) o stěr z porodních cest a odběr moči, aby se vyloučila přítomnost bakterií. Právě ty mohou být zodpovědné za nadměrnou děložní činnost, která poté může vést až k předčasnému porodu.

Tvrdnutí břicha nebo poslíčci?

Obzvlášť v posledních třech týdnech před plánovaným porodem se mohou stahy a tvrdnutí břicha ještě zintenzivnit. Důvodem jsou i tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce, které jsou lidově nazývány „poslíčci.“ Je to jakýsi tréninkový program dělohy, tedy cvičné kontrakce, kdy se děloha připravuje na svou činnost v průběhu porodu. Tyto stahy jsou pak již pravidelnější a ne tak nahodilé a může se přidat i lehká bolestivost. Pokud si nejste jistá, zda jde skutečně o nácvik nebo realitu, zkuste se osprchovat v teplé vodě. Zatímco poslíčci zmizí, kontrakce spojené se skutečným porodem přetrvají. Jestliže se navíc zvyšuje bolestivost, vydejte do porodnice. Přečtěte si, jaké jsou možnosti porodu - existuje vědomý porod i hypnoporod



Diskuse k článku

  • lussyB

    22:59 24. 9. 2019 +1
    S tvrdnutím břicha jsem měla problém už od začátku těhotenství co se bříško začalo nafukovat. Gynekoložka mi v poradně poradila hořčík a byl fakt super ale i tak jsem ráda, že už to mám zasebou :D

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.