Kopřiva teď roste naprosto všude

Kopřiva pro zdraví i k jídlu. Teď je nejlepší čas vyrazit na sběr

Kopřiva patří mezi nejlepší rostliny, které umí skvěle pročistit tělo. Což se především na jaře hodí. Ač je všeobecně považována za plevel a zahrádkáři s ní po celou sezonu bojují, léčebnými účinky se jí málokterá jiná bylina vyrovná.

Kopřiva byla už odpradávna využívána jako první pomoc při hadím uštknutí. Dnes je už i odbornými studiemi potvrzeno, že tato bylina pomáhá při léčbě ekzému a senné rýmy. Díky tomu, že vyplavuje z těla kyselinu močovou, dokonce tiší bolesti během záchvatů dny. A navíc je to přírodní antihistaminikum. Tedy zabírá proti alergiím všeho druhu.

Kopřiva se sbírá nejlépe v květnu

Najít kopřivu není žádný problém, roste prakticky všude. Nejčastěji ji najdeme na loukách, pasekách a na okrajích silnic. Kopřiva má ráda více vláhy, dobře tedy prospívá podél potoků, v lužních lesích, na mezích, rumištích, v křovinách, příkopech i na zahradách. Pokud se rozhodneme pro sběr kopřivy, pak je nutné dodržet několik pravidel. Rozhodně ji sbírejte mimo dosah automobilové dopravy a velkých výrobních podniků. Vyhněte se sběru byliny ve městě. Je třeba dávat také pozor na místa, kde je nadměrný výskyt kopřiv. To totiž vypovídá o tom, že půda pod nimi je plná dusičnanů. Listy a nať je nejlepší sbírat do konce května. Nejvhodnější pro sběr jsou mladé rostliny, asi do výšky 30 cm. Můžeme také sežínat i vrchní část starších porostů – ty by ale neměly být delší než 50 centimetrů. 

Čtěte také:

Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie

Kopřiva dvoudomá má jedinečné léčebné účinky. Vyzkoušejte kopřivový čaj, špenát z kopřivy i kopřivový sirup

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

Kopřiva: Správné sušení byliny

Ideálně venku ve stínu na prodyšném platu, například na síťovině. Případně v troubě nebo v sušičce, ovšem je nutné si pamatovat, že teplota v takovém případě nesmí přesáhnout 50 °C. Dobře usušenou kopřivu poznáte podle toho, že je tmavě zelená, nesmí být černá. Usušenou bylinu pak skladujeme nejlépe v hermeticky uzavíratelných sklenicích, do roka je nutné ji spotřebovat.

Kopřiva vyčistí krev v těle

Říká se, že bychom si alespoň jednou do roka měli důkladně pročistit tělo, a to včetně obměny krve. Právě toto umí výhradně kopřiva. Je ale nutné dodržovat po dobu alespoň šesti týdnů detoxikační režim a pít kopřivový čaj. Jestli máte problém s chutí kopřivy, pak je možné umixovat si kopřivový elixír. Dvouhrst kopřivy umixujeme s trochou vody a několikrát denně popíjíme po doušcích. Tento druh kúry je však méně účinný oproti tomu, kdy vypijeme ve formě čaje 2-3 litry kopřivového nápoje za den. Během kúry bude naše tělo pročištěno jak od starých usazenin, tak i od nadbytečných solí, které nás zatěžují.

Kopřiva a její léčivé účinky

Kopřiva umí vylepšit zdravotní stav nebo dokonce i léčit revmatismus, ekzém či jiná kožní onemocnění. Upravuje pravidelnost menstruace, povzbuzuje krevní oběh, podporuje růst vlasů a v neposlední řadě povzbuzuje tvorbu mateřského mléka, což je u žen v období kojení pochopitelně žádoucí. Jestliže jste začali trpět nějakou formou alergie, pak je pro vás určitě vhodné projít si takzvanou kopřivovou očistou. Rostlina totiž obsahuje látky potlačující vznik histaminu, který při alergii tělo produkuje jako reakci na pyly. Při pravidelném pojídání kopřiv se také omezuje krvácení z nosu, protože kopřiva má tzv. adstringentní účinek.

Kopřiva – recept: Kopřivová polévka

Přísady: 

Příprava: 

Do vývaru dáme brokolici a mrkev. Vaříme asi deset minut. Čtyři minuty před koncem vaření přidáme kopřivu, nudle a špetku pepře. Pro jemnější chuť přidáme ke konci vaření jedno balení smetany ke šlehání.

Kopřiva – recept: Kopřivová omáčka

Přísady: 

Příprava: 

Kopřivy omyjeme, spaříme a asi minutu povaříme. Z vody je vybereme, dáme do mixéru a rozmixujeme se smetanou, moukou a rozmačkaným česnekem. Osolíme a ještě chvíli povaříme.

Kopřiva nás po zimě dokáže postavit na nohy

Kopřiva – recept: Maggi koření

Smícháme ⅔ libečku a ⅓ kopřivy. Nadrobno nasekáme a napěchujeme do sklenice. Zasypeme třemi lžícemi soli. Protřepeme a znovu upěchujeme. Povrch zalijeme jednou lžící olivového oleje. Uchováváme v lednici.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

seriózní a rychlá nabídka půjčky Okamžité úvěrové půjčky a financování. Nabíz�...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.