Pampeliška teď roste naprosto všude

Pampeliška k jídlu i pro přírodní léčení. Vyzkoušejte pampeliškové dobroty, které vašemu tělu prospějí

Pampelišky jsou teď v plném květu, tudíž by byla škoda toho nevyužít. Není to jen plevel, jak se na první pohled může zdát. Pampeliška je úžasnou léčivkou a také chutnou jarní zeleninou. Už jste ji ochutnali? Pokud ne, pak je teď nejvyšší čas.

Pampeliška je stálicí v tradiční lidové medicíně. Dřív jste ji mohli nalézt pod označením smetánka lékařská, avšak aktuální lékopis se už před lety vrátil k původnímu označení: pampeliška lékařská

Není pampeliška jako pampeliška

Existuje spoustu druhů pampelišek, věnovat se nyní však budeme výhradně té lékařské. Tu, která je teď na louce v plném květu. Tu, která je nám nejznámější. Léčivá je vlastně celá rostlina, nejen její květ, který právě teď zdobí většinu českých luk a trávníků. Pampeliška má neuvěřitelně léčivé listy i kořeny. Zatímco kořeny se sbírají výhradně na podzim nebo brzy zjara, listy jsou ideální pro konzumaci právě teď, když jsou mladé. Využívají se i do salátů, do bylinných čajových směsí nebo se z nich dělá třeba pesto či jarní špenát. Pampeliškové listy jsou jedničkou v regulaci krevního cukru a očistě jater. Pečují také o zdravé srdce a starají se i o to, abychom měli pevnou a krásnou pokožku.

Čtěte také:

Bršlice kozí noha není plevel! Objevte její sílu

Pampeliškový med, pampeliškový sirup a pampeliškové víno. Tři recepty, které rozhodně vyzkoušejte

Začíná se probouzet sedmikráska. Jak může prospívat našemu zdraví?

Pampeliška z louky

Ač je pampeliška hvězdou lidového léčitelství, vychutnat si ji můžete i v případě, že žádný zdravotní problém řešit nepotřebujete. Skvěle totiž chutná a navíc je nabitá vitamíny (A, B, C, E a K), minerálními látkami (železo, vápník, hořčík, draslík) i vlákninou. Kořen pampelišky je zase bohatý na inulin. Jde o typ rozpustné vlákniny, která má na starosti růst a udržování zdravých střevních bakterií v našem trávicím traktu. Kořen se suší na čaj nebo se následně i praží na lahodnou pampeliškovou kávu. Ale využít ho můžete například do domácí sušené polévkové kořenící směsi. V neposlední řadě je pak pampeliška bohatá i na antioxidanty. Především se pyšní vysokým obsahem beta-karotenu, který může chránit buňky před oxidačním stresem. A nechybí ani polyfenoly, které naše tělo brání před vznikem chronických onemocnění.

Pampeliška likviduje záněty a snižuje krevní cukr i cholesterol

Obyčejná pampeliška z louky toho zmůže hodně. Například je skvělým pomocníkem proti vzniku zánětů, prokazatelně má totiž protizánětlivé působení na organismus. Inulin a kyselina chlorogenová jsou zase dvě bioaktivní sloučeniny, které si poradí s vysokou hladinou cukru v krvi. A některé složky pampelišky mohou rovněž pomáhat snížit hladinu cholesterolu i triglyceridů. Což jsou klíčové rizikové faktory pro vznik srdečního onemocnění. Zde se uplatňují především kořeny a listy.

Pampeliška má léčivé kořeny, listy i květy

Pampeliška pro jarní detox, očistu jater i hubnutí

Ne nadarmo se pampeliška objevuje na loukách právě v tomto období. Je totiž naprosto jedinečnou rostlinou, která nám nejen dodá všechno, co naše tělo zesláblé po zimě potřebuje, ale rovněž náš organismus dokonale očistí. A každá očista začíná u jater. Tedy právě na ně je pampeliška soustředí. Chrání je i před případným poškozením. Zároveň s tím, jak pampeliška čistí tělo, starají se některé její sloučeniny o vyloučení všeho přebytečného. Některé zdroje dokonce uvádí, že může pomáhat spalovat tuky, i když jednoznačné důkazy pro toto tvrzení zatím nejsou. Někteří vědci však naznačují, že pampeliška je schopna urychlit metabolismus sacharidů a snížit vstřebávání tuků, což ve výsledku může vést ke ztrátě hmotnosti

Pampeliška a její další zajímavé účinky na zdraví

O jarní pampelišce se hovoří výhradně v superlativech. Údajně může mít i protirakovinné působení. Účinkuje na zácpu a podporuje zdravé trávení. Posiluje imunitní systém a urychluje případný boj s infekcí. A v neposlední řadě je skvělá i pro péči o pleť. Pomáhá chránit kůži před nežádoucími účinky slunečního záření, chrání před stárnutím pleti a léčí akné.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 05. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Zelený čaj

S tím mohu jedině souhlasit. Zelený čaj je opravdu skvělá věc. Mám ho osobně raději než kávu i když obojí má s...

Únava, vyčerpání a málo energie? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vás pořádně nakopnou!

Potraviny dělají hodně, nicméně hodně lidí v dnešní době úplně zapomnělo odpočívat. Technologie náš svět roztá...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Rychlé finanční služby Půjčíme vám na rozjezd, růst vašeho podnikání, překlenutí...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Připraveno pro každého.  Podnikáte a potřebujete financování, nebo jste jednotlivec,...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

seriózní a rychlá nabídka půjčky Okamžité úvěrové půjčky a financování. Nabíz�...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Co vidět v Řecku?

Řecko je země, která po staletí okouzluje cestovatele svou mimořádnou kombinací historie, kultury a přírodní krásy. Pro Čechy, kteří hledají jak odpočinek na zlatavých plážích, tak hluboké kulturní zážitky, je ...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.