
Vyzkoušejte i vy blahodárné účinky pradávného umění masáže
Masáž představuje jedinečnou formu péče o zdraví i o duši. Jaké druhy masáží rozeznáváme a kde se tento fenomén vlastně vzal?
Jak vznikly masáže
Masáž představuje specifický typ terapie. Může být též součástí fyzioterapie. V principu využívá tlak prstu na svaly. Někdy bývá proto dokonce popisována jako umění doteku. Může mít jednak stimulující efekt, ale také sedativní. Podle rozsahu dělíme masážní aplikace na lokální a celkové. Podle charakteru techniky pak existují masáže lávovými kameny, thajské masáže a mnohé další. Vhodná je tato metoda pro každého bez omezení věku a pohlaví.
Historicky patří k nejstarším terapeutickým technikám. Podle některých zdrojů se objevila již v pravěku. První zmínky o ní pocházejí z Egypta. Datujeme je do období 5000 let př. n. l. Jako první ale popsali léčivé účinky masáží až Číňané v éře kolem 3000 př. n. l. Ve východní kultuře následně našla tato praktika svoje pevné místo.
Znala ji ovšem i starověká Mezopotámie, Indie nebo Řecko. Víme, že jejích účinků si byl vědom dokonce i řecký lékař Hyppokratés, který je pokládán za otce evropské medicíny. Řekové ovšem masáž nepoužívali jen jako léčebný prostředek, ale spolu s gymnastikou ji vyučovali i učitelé v gymnasionech, nebo ji používali sportovci – tady bychom mohli hledat prvopočátky masáže sportovní.
I samotné označení masáž ostatně má původ právě v řečtině. Termín „massó“ znamená ve staré řečtině konkrétně „hnísti“ či „mačkati“. Odsud tuto disciplínu následně převzali Římané. Stalo se tak díky slavnému řeckému lékaři, který se jmenoval Asclepiades. Ten doporučoval masáž, dietu, cvičení a koupele.
Co umí nabídnout moderní masáž
Masáže přežily nakonec i poněkud temné období středověku, jež jim nebylo nakloněno. A oživení zažily v renesanci, jak jinak než vlivem znovuobjevení antického dědictví. Moderní masáž se pak rodí v 19. století, kdy se Pehr Henrik Ling stal průkopníkem klasické švédské masáže. Ta se v západních kulturách dodnes považuje za základní formu masáže.
Dnes již dobře víme, že tato procedura dokáže uvolnit tělo, zklidnit mysl a navodit celkovou fyzickou pohodu. Poskytuje též úlevu od bolestí, a to včetně těch, které mají chronický charakter. Pomocí masáží dochází k uvolnění svalového napětí, regeneraci svalstva. Stejně tak napomáhají ke zlepšení činnosti svalů a kloubů. Podporují i návrat odkysličené krve zpět k srdci a urychlují tím celkovou regeneraci organismu.
A to i po stránce psychické. Masáž vyvolává pocity spokojenosti a dokáže snížit psychické napětí a úzkost. Důvodů, proč touto formou pravidelně pečovat o své zdraví, tedy existuje více než dost. Miluše Řezáčová nabízí ve svém masážním salon v Hlinsku širokou škálu masážních technik se specializací na Bowenovu masáž, baňkování, jako je klasická masáž, masáž lávovými kameny nebo reiki. Využijte tak služeb zkušené masérky, která nabídne vynikající úlevu pro tělo i duši.
Diskuse k článku